close
chevron_left close
search
EN

Sıkça Sorulan Sorular

Deniz Portföy olarak Fon Yönetimi’nde birinci önceliğimiz sürdürülebilir yüksek performans ve uzun vadeli, istikrarlı getiridir. Önceliklerimizi hayata geçirirken şeffaf ve kendini sürekli geliştiren yönetim anlayışımızdan taviz vermeyiz.

SORULARINIZ İÇİN BİZE ULAŞIN

Emeklilik yatırım fonu nedir?

Emeklilik şirketlerinin katılımcıların birikimlerini değerlendirmek için kurdukları fonlardır. Bu fonlar, Portföyünde yer alan menkul kıymetlerin değerlemesi ve birim fiyat hesabı açısından yatırım fonlarına benzer; uzun vadeli bir yatırım aracı olarak değerlendirilir.

Emeklilik yatırım fonunun diğer yatırım fonlarından farkı nedir?

Bu fonlar Bireysel Emeklilik Sistemi'ne ödenen katkı paylarının değerlendirilmesi için ve işletilmesi amacıyla özel olarak kurulur. Sadece Bireysel Emeklilik Sistemi'ne giren kişiler tarafından satın alınabilir. Emeklilik yatırım fonlarının elde etmiş olduğu kazançlara stopaj uygulanmamaktadır. Daha uzun vadeli yatırım stratejileri ile yönetilmektedir.

Fon Toplam Gider Kesintisi Nedir?

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu çerçevesinde emeklilik şirketleri, fona ilişkin giderlerin karşılanması için fondan gider kesintisi yapabilir. Bu kapsamda yapılacak toplam kesinti, fon işletim giderine ilişkin kesinti dahil , Para Piyasası Fonları'nda yıllık %1,09'u, Kamu, Özel Sektör, Uluslararası Borçlanma Araçları Fonları, Kıymetli Madenler, Endeks Fonları'n da yıllık %1,91'i, Hisse ve diğer fonlarda yıllık %2,28'i aşamaz. 01/01/2016 dan itibaren; Para Piyasası Fonları ve Kıymetli madenler de yıllık %1,09, Kamu / Özel Sektör Borçlanma Araçları / Endeks Fonları yıllık %1,91, Hisse ve diğer fonlarda yıllık %2,28 olarak uygulanacaktır.

Emeklilik Yatırım Fonları Nasıl Yönetilir?

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde katılımcıların ödedikleri katkı payları, sözleşmelerinde belirlenen oranlarda seçtiği ya da planlarında tanımlı emeklilik yatırım fonlarına yatırılır. Yatırım fonlarında olduğu gibi, katılımcının parasıyla adet bazında fon alınır. Fon, alım bilgilerinin Portföy yönetim şirketine iletildiği günden bir sonraki iş günü geçerli olan birim pay değeri üzerinden satın alınıp katılımcının hesabına yansıtılır. Fonun birim pay değeri yükseldikçe, katılımcının toplam birikiminin değeri de yükselir.

Fonlarımı değiştirme hakkım var mı?

Bireysel emeklilik hesaplarınızdaki birikimlerin ve ödediğiniz katkı paylarının fonlar arasındaki dağılım oranlarını veya tutarlarını yılda en fazla 6 kez değiştirebilirsiniz.

Emeklilik şirketleri yıllık getiri konusunda garanti verebiliyor mu?

Sistemde herhangi bir getiri garantisi verilmemektedir. Katılımcılar, emeklilik şirketi tarafından sunulan değişik risk ve getiri düzeyine sahip emeklilik yatırım fonları arasından kendi risk profiline en uygun olabilecek fonlara kendi kararları doğrultusunda yatırım yapabilmektedirler.